Twarze pandemii

Życie wokół nas się rozpędza. Czasem całkiem śmiało, czasem z jeszcze z „pewną nieśmiałością” stawiamy jedna nogę w realu, drugą – wciąż pozostajemy zanurzeni w kontakcie online. Wciąż dużo pytań i niejasności, sprzecznych informacji, które czasem aż strach weryfikować;)
W tym jednak nowym wymiarze, wracam do pytania – kogo spotkamy? Jakie typy osobowości wykreowała izolacja, zmieniony pandemią świat?W dwóch poprzednich częściach przybliżyłam trzy typy osobowe: rebeliant/ryzykant, lękowo-depresyjny i obserwator. Dziś kolej na dwa ostatnie: KREATYWNY/ROSZCZENIOWY i NARCYSTYCZNY.

Typ KREATYWNY/ROSZCZENIOWY, traktuje nową sytuację w jakiej jesteśmy, jako okazję do wygenerowania maksymalnego zysku. Szuka możliwości. I to cenna umiejętność, pod warunkiem, że kreatywność idzie w parze z wysokimi standardami moralnymi. Robi się jednak niebezpiecznie, gdy sumienie jest czyste, bo nieużywane (jak mawiał klasyk). Wtedy bowiem KREATYWNY nie waha się traktować jako okazji do wykorzystania, każdej luki i nieścisłości – w przepisach, procedurach i w prawie. Jest czujny, gdy ktoś się potknie – może da się przekuć tę sytuację na swoją korzyść?  Co więcej, potrafi nie tylko być czujny i czekać, ale aktywnie poszukiwać niedociągnięć i niejasności, by móc rościć i domagać się korzyści lub zadośćuczynienia. Sukces napędza go do jeszcze intensywniejszych poszukiwań.

Zagrożenia: każdą nieścisłość bezwzględnie wykorzysta.

Oczekiwania:  przechytrzyć, wygrać.

Odmiana typologiczna: KREATYWNY, pozbawiony roszczeniowego członu, który jak pisałam wcześniej, może być zastąpiony moralnym rdzeniem – wysoko pożyteczny społecznie. Na szczęście - wcale nierzadko spotykanyJ

Typ NARCYSTYCZNY, żyje głębokim poczuciem bycia wyjątkowym, godnym podziwu, lepszym od innych.  Z takim przekonaniem wiążą się konsekwencje dotyczące tego, w jaki sposób chce być traktowany, i jak uważa, że ma prawo traktować innych.

Zagrożenia: przekonanie, że ci, którzy ich nie doceniają – krzywdzą ich, a to trzeba bezwzględnie ukarać.

Oczekiwania: szacunku, respektu, uznania, szczególnego traktowania, szczególnych warunków.

Urażenie NARCYSTYCZNEGO jest niebezpieczne, bo ten rzadko bywa wyposażony w umiejętność przebaczania, za to ten deficyt może być równoważony rozbudowanymi kompetencjami w obszarze pielęgnowania żalu i urazy.

Niesprzyjające warunki, są pożywką dla ujawniania się negatywnych mechanizmów, i o tym głownie pisałam w Pandemiczny cyklu. Chciałabym jednak zakończyć optymistycznym akcentem: w tych samych niesprzyjających warunkach dobro także się broni, i wcale nie jest go mniej. Bywa tylko mniej hałaśliwe.

 

 

 Powrót do wszystkich

Nasi Partnerzy