Światowy dzień zdrowia psychicznego


Dlaczego obchodzimy różne dni: dzień kobiet, dzień dziecka, dzień strażaka? Chcemy zwrócić uwagę i wzmocnić znaczenie tego, co ważne.
Zdrowie psychiczne to termin, który w ostatnich latach zyskał mocno na popularności. Niestety, nie dlatego, że mamy go w nadmiarze i zastanawiamy się, co zrobić z nadwyżkami. Coraz częściej pojawia się w podobnym kontekście, jak wtedy, gdy mówimy o zagrożonych gatunkach zwierząt. Coraz częściej obawiamy się, że jest ono zagrożone.
Nasza cywilizacja, nasza kultura, nie sprzyja budowaniu kapitału, jakim jest zdrowie psychiczne – od którego w ogromnej mierze zależy zdrowie fizyczne jednostki, ale także fundament zdrowego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Budowanie zdrowych relacji, wychowywanie i wspierania zdrowych dzieci, tworzenia atmosfery do rozwoju, akceptacji i przeżywania satysfakcji. Umiejętności zdrowego budowania granic. Zdrowych i spełniających się ludzi. Zdrowego społeczeństwa.
Czy można wspierać nasze zdrowie psychiczne? Czy można przeciwdziałać depresji? Zmieniać wykrzywiony obraz samego siebie? Oswajać lęki? Leczyć zranienia?
Można. Można i trzeba.
Gdy boli zepsuty ząb, nie spodziewamy się, że sami sobie z tym poradzimy. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, że środek przeciwbólowy zadziała tylko doraźnie.
Gdy psychiczny ból, trudność dezorganizuje nasze życie – nie czekajmy. Szukajmy specjalistów, którzy pomogą nam uwolnić się i podnieść jakość naszego życia.
Czasami wystarczy porozmawiać...

Powrót do wszystkich

Nasi Partnerzy