Rebeliant / Ryzykant


Rzeczywistość, w jakiej żyjemy, jest nieoczywista. Choć całe rzesze ludzi pracują nad tym, by dostarczyć nam informacji – najczęściej wcale nie zmienia to poczucia, że nie wiemy wystarczająco dużo, by mieć pewność co myśleć, jak postępować. Z jednej strony nie chcemy „dać się zwariować”, z drugiej – nie chcemy lekceważyć realnego zagrożenia. Nawet dzień dzisiejszy przynosi pytania bez odpowiedzi, a my jesteśmy bardzo ciekawi, jak będzie wyglądał świat po pandemii.
Czy będzie tak jak dawniej? Jacy będziemy i kogo możemy spotkać – na ulicy, w sklepie? Właściciele firm chcą wiedzieć, jacy przyjdą klienci. Pracownicy – co zmienić się może w ich firmie. Niczego nie wiemy na pewno. Nigdy nie byliśmy w podobnej sytuacji. Ani my nie mamy takiego doświadczenia, ani nawet nasi przodkowie nie przekazali nam informacji w zbiorowej świadomości. Jednak to, czego nie lubimy najbardziej, to NIE WIEDZIEĆ co nas czeka. Planujemy, robimy założenia, wymyślamy strategie, bo wtedy zyskujemy poczucie, że choć w niewielkim stopniu, mamy wpływ na przyszłość.
Skoro taką mamy głęboką potrzebę – spróbowałam i ja zrobić przymiarkę do nadania kształtów przyszłości – ludzkich kształtów.
Na podstawie obserwacji, pod wpływem lektury jeszcze cieplutkich wyników badań i psychologicznej wiedzy, pokusiłam się o stworzenie modeli osobowych, które, jak sądzę mogą pojawić się w popandemicznym świecie. A może już na jego skraju?
Nazwałam je: REBELIANT/RYZYKANT, LĘKOWO-DEPRESYJNY, OBSERWATOR, KREATYWNY, NARCYSTYCZNY.
Dziś przedstawię pierwszy typ osobowości: REBELIANT/RYZYKANT.
JAK GO POZNASZ: Można spotkać go już dzisiaj. Za wszelką cenę chce wrócić do normalności. Łamie zasady bezpieczeństwa i patrzy z politowaniem na tych, którzy je respektują.
Odwołuje się do statystyk i danych interpretując je w sposób potwierdzający jego postępowanie. Ignoruje część faktów, nie pasujących do jego koncepcji.
ZAGROŻENIA: Jego niefrasobliwość wzbudza grozę u innych – zwłaszcza lękowo-depresyjnych. Przekraczanie granic wchodzi mu w krew, zwłaszcza, gdy nie ponosi za to konsekwencji, co również potwierdza jego założenie, że to ON się nie myli.
OCZEKIWANIA: Możliwość działania bez ograniczeń, a jeśli na jakichś warunkach, to najlepiej własnych.
Znasz takiego rebelianta? Może potrafisz uzupełnić jego obraz?
Następne dwie sylwetki przybliżę za tydzień. 

Powrót do wszystkich

Nasi Partnerzy