Prezent czy obdarowanie

Właśnie kończy się 6 dzień grudnia.  Jak go przeżyliście? Można odetchnąć? Jeśli byliście częścią tłumu, który szturmował galerie w ostatnich dniach, to teraz możecie czuć ulgę. Mikołajki za Wami. 
A może wcale tak nie jest - czujecie radość, podniecenie, albo spokój zaprawiony poczuciem spełnienia, czyli stan, który można opisać jako błogość?
Być może, nie odnaleźliście się w żadnej z tych grup i oczywiście można stworzyć kolejne kategorie osób, np. takie, które z różnych powodów dystansują się wobec tego zwyczaju. Jeśli nawet dzisiejszy dzień nie jest  pretekstem do wzajemnego obdarowywania się, to jednak pewnie większość z nas 
przygotowuje prezenty z innych powodów.
Właśnie. I te powody są interesujące.  Gdy poszukiwałam prezentów dla moich bliskich, przyglądałam się innym   i zastanawiałam się: co my wszyscy KUPUJEMY?  Bo wystarczy przez chwilę zastanowić się nad tym i łatwo można dostrzec, że nie o prezenty tu chodzi.
ŚWIĘTY SPOKÓJ
Płacąc za rzecz kupujemy na przykład święty spokój. Rośnie prawdopodobieństwo, że z prezentem w ręce, nie narazimy się na niezadowolenie, żale, przytyki i pretensje ważnych dla nas osób. A to już wiele. 
POCZUCIE ADEKWATNOŚCI
Wydając kasę możemy myśleć o sobie jako o człowieku, który spełnia pokładane w nim nadzieje, albo jest w porządku, bo jest w zgodzie z przyjętymi powszechnie normami społecznego życia. Jest dobrym mężem, ojcem, etc.
JESTEM FANTASTYCZNY!
Im więcej wydajemy, tym łatwiej jest nam myśleć o sobie jako o kimś dobrym, hojnym, ofiarnym. Lepszym od innych.
ZADOŚĆUCZYNIENIE
Czasem prezent stanowi sposób na „oblizywanie sumienia”. Jeśli czujemy, że mamy dług wobec kogoś - byliśmy wobec niego nieuczciwi albo go zaniedbywaliśmy, nie poświęcaliśmy mu czasu i uwagi, na którą liczył, której potrzebuje,  wtedy jesteśmy w stanie zapłacić wiele, by tę nieuczciwość, albo naszą nieobecność szczelnie przykrył błyszczący, elegancki papier ze złotą  wstążką. 
Na szczęście są też tacy, którzy chcą PODAROWAĆ RADOŚĆ. Trafić w potrzebę drugiej osoby.  Sprawić by poczuła się ważna, doceniona i godna najwspanialszego podarunku na świecie.
Przed nami znowu czas obdarowywania się prezentami. Może warto zapytać samego siebie – co JA chcę kupić?
Bo korzystając ze słów reklamy, „za wszystko możesz zapłacić kartą master card”, ale czy jesteś gotowy na prezent jeśli ktoś potrzebuje na przykład Twojej Obecności?
 

Powrót do wszystkich

Nasi Partnerzy