Naprawdę ważne rzeczy

Cytat z Kubusia Puchatka przywiódł mi na myśl opowieść dobrze pasującą do „starorocznych” podsumowań i refleksji. Niech Wam służy na Nowy Rok!

Stary Profesor przyniósł na spotkanie ze Studentami szklany, duży słój. Postawił go na swoim stole i począł wkładać do niego kamienie wielkości piłek do tenisa. Gdy już żaden kamień nie chciał się zmieścić, Profesor zapytał, czy zdaniem Studentów jest pełen. Studenci odparli, że tak - jest pełen.

Profesor wyjął wtedy woreczek z drobnymi kamykami i wsypał je do słoja, a one wypełniły wolne przestrzenie między dużymi kamieniami. Wtedy znów zadał pytanie: Czy słój teraz jest pełen?”
Studenci należeli do tych, którzy szybko się uczyli więc w swej bystrości odpowiedzieli, że nie, jeszcze nie jest zupełnie pełny. Profesor uśmiechnął się i dosypał całkiem sporo drobnego piasku, który szczelnie wypełnił wszystkie pozostałe drobne szczeliny.
-Ten słój, to metafora Waszego życia - powiedział teraz Profesor. -Jest w nim miejsce na najważniejsze sprawy, które symbolizują największe kamienie. Pomyślcie czym one są w Waszym życiu? Jakie wartości, którzy ludzie nadają mu sens? 
Te drobne kamyki, to rzeczy istotne, ale mniej ważne. Piasek symbolizuje natomiast to, co właściwie nie ma wielkiego znaczenia, ale czasem nas zajmuje, albo czasem lubimy poświęcić na to trochę uwagi - nasze słabostki, chcenia, rzeczy, mało istotne zajęcia, ludzi, z którymi nie budujemy głębszych relacji.

To wszystko może i powinno zmieścić się w Twoim życiu. Wtedy będziesz czuł, że jest ono pełne. Jest jednak jeden warunek - zapełniając swój „słój życia” musisz pamiętać o odpowiedniej kolejności - jeżeli zamiast zadbać o to, by najpierw znalazły się w nim największe kamienie, wypełnisz go po brzegi piaskiem - nic już do niego nie włożysz… Nawet jeśli Twój każdy dzień będzie zajęty od świtu do nocy, i będziesz wciąż w otoczeniu ludzi - poczujesz w końcu miałkość i bezsens tego, co stanowi treść Twojego życia. 

Korzystając z mądrości Profesora, może zbliżający się początek Nowego Roku to dobra okazja, by pójść za radą Tygryska?
Życzę wszystkim Życia Pełnego Sensu na ten i każdy następny Nowy RokPowrót do wszystkich

Nasi Partnerzy