Lęk i depresja

W poprzednim tygodniu rozpoczęłam „Cykl pandemiczny”, w którym pokusiłam się o przewidywanie przyszłości. Sytuacja jednak jest tak dynamiczna, że przyszłość staje na granicy teraźniejszości, a więc modele osobowe, które skonstruowałam, można spotkać już rozgoszczone w naszej codzienności.

Ostatnio rzybliżałam charakterystykę RYZYKANTA/REBELIANTA, dzisiaj chcę poznać Was z modelem LĘKOWO/DEPRESYJNYM i OBSERWATOREM.

Osoba o rysie LĘKOWO/DEPRESYJNYM najchętniej zostanie w domu i wyeliminuje wszystkie aktywności, które nie są niezbędne. Nie oznacza to, jednak, że gdy pozostanie w czterech ścianach, to zredukuje lęk. Zwłaszcza, gdy wystawi się na działanie informacji płynących z mediów. To, co pomaga opanować nieco trwogę, to procedury, które w domu łatwiej jest narzucić samemu sobie, albo sobie i domownikom.

Lękowy boi się choroby, śmierci, i przyszłości. Boi się też REBELIANTÓW, którzy mogą nie przestrzegać procedur i zasad, a w ten sposób stać się przyczyną zagrożenia (jak pokazują badania prowadzone przez SWPS i PAN – ponad 70% Polaków obawia się, że inni nie będą odpowiedzialnie przestrzegać procedur). Poczucie braku wpływu i kontroli nad zagrażającą sytuacją może być źródłem stanów depresyjnych.

Zachowania reprezentantów tego modelu osobowego, będą zależne od tego, czego boją się bardziej. Jeśli śmierci, choroby  i rebeliantów – zrobią wszystko, by zostać w domu i się chronić. Jeśli przyszłości – mogą podjąć próbę zadbania o nią.

Zagrożenia, jakie wiążą się ze społecznym funkcjonowaniem człowieka LĘKOWO/DEPRESYJNEGO,  to nieprzewidywalność i zmienność zachowań. Funkcjonowanie na skraju paniki i załamania nerwowego

Oczekiwania: Jasne zasady, zakazy, nakazy, które  powstrzymają rebeliantów, a także restrykcyjne ich egzekwowanie. Sam lękowy również się ich boi, ale z drugiej strony, przewrotnie daje mu to poczucie bezpieczeństwa. W sytuacjach konieczności podejmowania decyzji, potrzebne będzie wsparcie, czasem na granicy „prowadzenia za rękę”.

Kolejny model to OBSERWATOR. Nie powinien nastręczać wielu kłopotów. Charakteryzuje go umiarkowany poziom lęku. Obserwuje gospodarkę, trendy, zachowania innych ludzi, dane, co powoduje, że jest dobrze zorientowany. Stara się wywnioskować, jakie działania będą dla nich najkorzystniejsze. Ceni sobie zachowania racjonalne i poszukuje „złotego środka” w swoich zachowaniach. OBSERWATORZY zwykle są samodzielni, biorą sprawy we własne ręce, choć dają sobie prawo do zasięgania rad i sugestii – często jednak po to, by ugruntować się we własnej opinii.

Zagrożenia:  dość bezpieczni i przewidywalni

Oczekiwania: potrzebują rzetelnych informacji, danych, faktów i poważnego traktowania.

Opierając się na badaniach z początków pandemii, można założyć, że na naszym szlaku – w sklepach, szkołach, urzędach częściej będzie można spotkać LĘKOWO/DEPRESYJNYCH niż OBSERWATORÓW. Mam nadzieję, że ich charakterystyka pomoże nam poradzić sobie w kontakcie z nimi, a im – spokojniej funkcjonować.

 

Za tydzień – dwa ostatnie modele zachowań. KREATYWNO/ROSZCZENIOWY I NARCYSTYCZNY.Powrót do wszystkich

Nasi Partnerzy